Radek VrátilNarodil se 9. srpna 1974 v Praze. Svou taneční kariéru započal ve folklorním souboru při Ústředním domu pionýrů a mládeže J. Fučíka, kde se věnoval lidovým tancům. V letech 1985―1992 studoval ve Vysokoškolském uměleckém souboru UK moderní taneční techniky u doc. I. Kubicové, J. Hartmana, V. Schneiderové a klasický balet u prof. I. Kroba, A. Halásze a A. Klikové. Setkal se zde s mnoha českými i zahraničními pedagogy, choreografy a vystupoval v souboru Taneční divadlo Praha.

V roce 1992 nastoupil angažmá do Pražského komorního baletu, kde tančil v choreografiích Pavla Šmoka, Libora Vaculíka, Jiřího Kyliána, Petra Zusky, Petra Tyce , Roberta Northa, Pietera de Ruitera, Jochena Hackmana, Christophera Bruce, Patricka Delcroixe a dalších. Současně s působením v tomto souboru dále spolupracoval s Černým divadlem Jiřího Srnce. V roce 2001 hostoval v divadle F. X. Šaldy v Liberci.

Od sezony 2004―2005 se stal členem Baletu Národního divadla v Praze a od roku 2006 byl jmenován demisólistou. Diváci ho mohli vidět v baletech Giselle, Labutí jezero (Španělský tanec), Louskáček – Vánoční příběh (Scrooge), Raymonda, Zkrocení zlé ženy (pas de six), Oněgin (Gremin), Lucrezia Borgia (Pedro), Zlatovláska (Jiřík), Romeo a Julie (Tybalt) nebo v baletech La Sylphide, Napoli, Šípková Růženka (Severní princ, Král), La Bayadére (Nejvyšší kněz). V moderním repertoáru tančí v choreografiích Petra Zusky, Jiřího Kyliána, Zuzany Šimákové, Jana Kodeta a dalších.

Od sezóny 2009/2010 působí současně jako baletní mistr a od sezóny 2010/2011 pracuje již jako baletní mistr baletu Národního divadla. V roce 2013 hostoval též ve Slovinské Lublani v představení Louskáček – Vánoční příběh, Youriho Vàmose, jako starý lichvář Scrooge.

V současnosti se věnuje zkoušení klasického i moderního repertoáru souboru baletu Národního divadla od mnoha světoznámých choreografů.

V tomto školním roce vyučuje:

kurzy pro dospělé – středa 19:00 (mírně pokročilí)