Jiří Plecháč

Jiří Plecháč

Narodil se v roce 1973 v Praze. Svou baletní kariéru zahájil již jako dítě v roce 1980, kdy v něm vrozené dispozice pro tento druh umění objevila prof. Stella Mertová. Během účinkování v dětských představeních, zejména v baletu Královna loutek, se o něm již v té době psalo v denním tisku jako o výjimečném talentu. V roce 1983 byl přijat na Hudební a taneční školu (HTŠ) v Praze, později Státní taneční konzervatoř, dnes pod názvem Taneční konzervatoř hl. města Prahy. Během studií měl možnost vystupovat u nás i v zahraničí a zatančit si sólové role. V roce 1990 získal Stipendium na Tanzakademii Köln v Německu. Studia zakončil  absolutoriem v roce 1991, na absolventském koncertu v roli Franze ve III. jednání baletu Coppélia.

Od roku 1991 do roku 2001 tančil v souboru Národního divadla. Během těchto bezmála deseti let spolupracoval s osobnostmi jako: Jiří Kylián, Boris Bregvadze, Jurij Grigorovič, Robert Balogh, Libor Vaculík, Ondrej Šoth, Jiří Blažek, Vlastimil Jílek, Victoria Simon, Masazumi Chaya, Vlastimil Harapes, Jaroslav Slavický, Jozef Bednárik, Petr Weigl. Tančil u nás, na Slovensku, ale i na velkých scénách v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Holandsku, Itálii, Francii, Španělsku, Švédsku, Dánsku a Japonsku. V baletech: Labutí Jezero, Louskáček, Spící krasavice, Popelka, Giselle, Romeo a Julie, Coppélia, Spartakus, Sylvie, Don Quijote, Catulli carmina, Carmina burana, Dáma s kaméliemi, Broučci, Mauglí, Z nejlepšího…, Malý pan Friedemann / Psycho, Někdo to rád…, Amerikana, Z pohádky do pohádky, Petruška, Polní mše, Čajkovskij, Isadora Duncan. Tančil i v zábavných pořadech, televizních pohádkách vysílaných na ČT a Tv Nova a ve filmech zahraničních produkcí. Také působil jako baletní mistr a choreograf ve Studiu ELITE – produzioni artistiche studio danza v Itálii.

Svou pedagogickou činnost zahájil v roce 1992 jako odborný pracovník kulturně výchovné činnosti v obvodním kulturním domě v Praze 8. Od roku 1993 byl poradcem, baletním pedagogem a choreografem v Musical studiu Towen. Zde se stal spolutvůrcem dětského muzikálu Rusalka. V roce 1996 založil s Mgr. Janou Cigánkovou Baletní školu Pirueta, jejíž žáci dnes již profesionálně působí v řadě divadel a tanečních souborů.

Vedle umělecké profese se zabývá také finančním a ekonomickým poradenstvím v oblasti autorských příjmů a je vyhledávaným odborníkem na firemní kontroling. Obor účetnictví a daně vystudoval v letech 1996-1997 na Akademii Jana Amose Komenského.

V tomto školním roce vyučuje:

třídu G, H

kurzy pro dospělé – pondělí 19:00 (začátečníci), čtvrtek 19:00 (mírně pokročilí)

individuální lekce

Kontakt:  e-mail: plechac@pirueta.cz mob.: +420 603812481